EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete

EBR-ESA-E2 Icke elektriskt arbete

Behöver du ha tillträde till tex. nätstationer, ställverk, driftrum men är icke fackkunnig? ESA Icke elektriskt arbete (tidigare ESA Instruerad) riktar sig till dig som arbetar med underhåll som t.ex gräsklippning, målar om eller stängslar vid en elanläggning eller arbetar vid sidan om en fackkunnig men ej är fackkunnig själv.

Målgrupp

Alla icke fackkunniga som ska ha tillträde till utrymmen med en elektrisk fara tillhörande elnät. T.ex. anläggare & servicetekniker som behöver ha tillträde till driftrum, eller på annat sätt utför arbete i anslutning till elnätsanläggningar.

Innehåll

Elektriska faran.
Olika arbetsgruppers funktioner (roller) i en ESA-organisation.
Säkerhetsavstånd vid icke-elektriskt arbete.
Säkerhetsåtgärder.
Riskhantering.
Tillträdeshantering.
Arbetsmetoder.


Utbildningen går igenom säkerheten för att du ska kunna utföra arbetet på ett tryggt sätt enligt energibranschens gemensamma säkerhetsanvisning ESA.

Intyg på godkänd genomförd ESA-utbildning får efter avslutat utbildningstillfälle av branschföreningen Energiföretagen. Intyget har en giltighetstid i 3 år.

  • Intresseanmälan

    För tillfället finns det inga tillfällen för dig att registrera dig på men du kan göra en intresseanmälan så kontaktar vi dig.

    Gör intresseanmälan
  • Omfattning: 0.5dagar
  • Läs mer om våra praktiska upplysningar